Rasyonel Kilo Kontrolü

Ne zaman zayıflamamız gerektiğini düşünürüz? Kıyafetlerimizin içine girememeye başladığımızda mı, birileri bize kilo aldığımızı fısıldadığında mı yoksa kendimizi her zamankinden daha enerjisiz, daha yorgun hissettiğimizde mi?

Çoğu zaman yavaş yavaş kilo alırız ve bir zaman sonra mevcut kilomuzu normalleştirmeye, kanıksamaya başlarız. Artık kilomuzla barışığızdır ve yeni kilomuza göre alış veriş yapmaya bile başlarız.

İdeal kilomuza dönmek gündemimizde değildir, belki ideal kilomuz diye bir şey yoktur.

Sabahları uyanmakta zorluk çekiyorsak, kendimizi eskisi kadar çevik hissetmiyorsak kilomuzu kontrol etmekte fayda var. Bu yüzden ideal kilomuzu bilmemiz oldukça önemli. Öncelikle bizim için ideal olabilecek kiloya karar verelim, sonrasında kendimize uygun sıklıklarla tartılmayı alışkanlık haline getirelim. Ne zaman tartı bize umduğumuzdan fazlasını gösterirse gün içinde dikkatli olup bir sonraki gün tartılalım.

Eğer fazla kilomuz varsa konuyu hemen gündemimize alıp fazlalıkları verebilmenin planını yapmalı, ideal kilomuza geri dönmeliyiz. Ertelemeden. Böylelikle kilomuzu yönetmiş olabiliriz.

Hayatımızda ve vücudumuzda fazlalıklara yer yok, böylesi daha sağlıklı.