Gıda Bankalarının Oluşturulması

Gıdalar hepimiz için eşit derecede ulaşılabilir değildir. Kimimiz bütçesinin neredeyse %40’ını gıda alış verişine ayırır. Bu durumda barınma, eğitim, sağlık, kendini geliştirme-gerçekleştirme, kültür sanat etkinlikleri ve eğlence için ne kadar bütçemiz kalır ki?

Bu nedenle gıda arzının düşmesi, fiyatların dalgalanması, yükselmesi bütçesinin önemli bir kısmını gıda giderlerine ayıran kişiler için oldukça zorlayıcıdır. Yetersiz beslenme ve açlık bir dirsek temasında kapının hemen gerisinde bekliyor olabilir.

Öte yandan bir kısmımız ise ihtiyacından fazlasını alıyor, saklıyor, depoluyor ve çoğu zaman pişirmiyor bile. Buzdolaplarımız mutfaklarımızın bir numaralı elektronik mobilyası, içlerini doldurmak için çılgınca alışveriş yapıyoruz. Bizler küçülürken, tersine dolaplarımız büyüdü. Bu kadara ihtiyacımız var mı yoksa yalnızca yeni bir alışkanlık mı dolabı, kileri doldurmak?

Buzdolabımızı doldurduk ancak pişirmeye vaktimiz kalmadı. Hazır bir şeyler hazırlıyoruz buzluktan çıkarıp. Aldıklarımızın son kullanma tarihi yaklaşmakta. Sebzelerimiz solmakta. Ne yapmalıyız?

Misafirimiz gelecek, bir sürü yemek hazırladık. Harika bir servis yaptık. Gelenlerin çoğu diyette, yemeğin ucundan tadına baktılar çok da beğendiler ancak kalan yemeklerle üç grup daha ağırlanabilir. Misafirler kalkınca fark ettik, bir kısmını çıkarmayı bile unutmuşuz, buzdolabında sırasını bekliyor hala.  Kalanları ne yapmalı?

Aniden bir yerlere gidesimiz geldi, birkaç gün evde olmayacağız, belki daha da uzatırız tatilimizi, bir hafta ortalıkta yokuz. Ama dolabımız buna hazırlıklı mı? Aldığımız taze sebzeler öylece dolapta bize gülümsüyor, belki de tazesini alabilmek için uzak bir markete gitmiştik. Bozulmadan gıdalarımızı bir yere transfer etme imkanı olsa keşke, herkes ailesine yakın oturmuyor ne de olsa.

Bu noktada elinde fazla gıdası olanlarla, gıda bağışlamak isteyenlerle gıdaya ihtiyacı olanları buluşturan bir yer gıda bankası. Türlü emeklerle, kaynaklarla soframıza gelebilen gıdaların yok olup gitmesine izin vermez hem de ihtiyacı olanların gıdaya erişimini sağlar. Gıda bankaları aynı zamanda giyecek, temel bakım malzemeleri gibi tüketim malzemelerine de yer ayırır. Bu bakımdan da ihtiyaç sahibi dostudur. 

Yurt dışında oldukça yaygın olan gıda bankaları dönem dönem gündeme gelip açılmış olsalar da halihazırda ülkemizde pek de faaliyette değiller. Gıda bankalarının açılmasını ve yaygınlaştırılmasını talep etmeliyiz. Her mahallede olacak yaygınlıkta olsa hem gıda artıklarının önüne geçmemize hem de yeterli beslenmemize, yokluk çekmememize yardımcı olur.  Bunun için talep etmemiz, akıllara getirmemiz, gönüllü olmamız gerekmekte.

Gıda bankaları kaynakların etkin kullanılması, ihtiyaçlarımızı gidermesi, gönüllülüğümüzü pekiştirmesi bakımından toplumlar için vazgeçilmezdir, ısrarla isteyelim.