Son Kullanma Tarihi Bize Ne Söyler?

Birçoğumuz bir ürün alırken son kullanma tarihini kontrol ederiz. Peki son kullanma tarihleri bize ne söyler?

Son kullanma tarihi denilince bu tarihten sonra o gıdayı tüketmememiz gerektiğini anlıyoruz. Eğer o tarih geldiyse gıdayı tüketmeden doğruca atıyoruz. Ancak attığımız bu ürünler gerçek anlamda kullanılamaz, bozulmuş değildir. Bu nedenle “son kullanma tarihi” ifadesinin bizleri yanılttığını söyleyebiliriz.  Aslında ifade edilmek istenen  mümkünse ve tercihen bu tarihten önce gıdanın kullanılmasıdır.

Bu anlam karışıklığının önüne geçmek için başka bir ifade kullanılabilir. Örneğin “…tarihinden önce tüketilmesi tavsiye olunur” ifadesi daha doğru bir ifade olacaktır. Bu durumda gıdayı o tarihe kadar tüketmeye özen gösteririz ama eğer tüketemezsek de gıdayı atmayız. Gıdanın kokusuna, şekline, tadına, görüntüsüne bakarak bozulup bozulmadığını anlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle etiketlerde yer alan ifade gıdanın kaderini belirliyor diyebiliriz.

Eğer etiketlerde “son kullanma tarihi” yerine diğer ifade yer alırsa birçok gıdayı atılmaktan kurtarabiliriz. Hem kendi bütçemiz için iyi olur hem de gıda artıklarının önüne geçmiş oluruz.

Gıda üreticileri etiketlerde yeni bir düzenleme yapana kadar biz etiketleri doğru okumayı öğrenelim, son kullanma tarihi gelmiş ürünler hala iyi durumdaysa onları kullanmaktan imtina etmeyelim. Ama umuyoruz ki işletmeciler daha doğru bir kullanım tercih ederek güvenli gıdaların atılmasının önüne geçerler.